Güneş Alerjisinden Korunma Yöntemleri

Güneş yanığı olmadığını biliyorsunuz ancak güneşe çıktıktan sonra cildinizde kaşıntı veya kabarcıklar mı oluşuyor? O halde güneş alerjinizin olma ihtimali yüksek. Güneş alerjisine ne iyi gelir sorusunun yanıtı için yazımızı okumaya devam edin!

Güneşin insanın moralini yükselttiği ve enerji verdiği yadsınamaz ancak zararları da göz ardı edilemez. Güneş alerjisinin genel olarak belirtileri cilt üzerindeki kabarcıklar ve kaşıntılı kızarıklıklardır.

Güneş Alerjisinden Nasıl Korunmalı

Uzun, nefes alabilen ve ışık geçirgen giysiler ve şapka cildinizi güneşten korumak için idealdir. Güneşlenmek istiyorsanız doğrudan güneşin altına yatmak yerine vücudunuzun belli bölümlerini kısmi olarak güneşe alıştırmanızda yarar var. Bu alıştırma sürecinde süreyi önce kısa tutup sonra uzatmak, cildinizi güneşe hazırlamak için uygun bir yöntemdir. Güneşin yoğun olduğu öğle saatlerinde gölgelik bir alan bularak, dinlenmeye çekilmek güneş alerjisinden korunmanın bir diğer alternatifini oluşturabilir. Bu yöntemlerin yanı sıra araba kullanırken veya büroda cama yakın bir yerde otururken, camın güneş ışınlarını geçirebildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Doğru Güneş Korumasını Tercih Edin

Öncelikle 50 faktörlük güneş kremlerini tercih ederek, belli bir süre sonra 30 faktörlük güneş kremlerine geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca güneş sonrası kokusuz bir nemlendirici kullanarak cildinizde ferahlık sağlayabilirsiniz. Cilt tipinize en uygun kremin hangisi olduğu konusunda tereddüt ediyorsanız, öncelikle bir cilt uzmanına görünmeniz yararınıza olacaktır. Diğer yandan güneş alerjisinden mümkün mertebe korunmak için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kalsiyum ve Omega 3 bakımından zengin yiyecekler tüketmeniz alerji risklerini minimize edebilir.

Önerimiz: Şayet kullandığınız güneş kremi gözünüzün yaşarmasına sebebiyet veriyor ise, yüzünüz için göz yakmayan çocuk güneş kremi kullanabilirsiniz.


Senem Kökten

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!