Su İçmek İçin 5 Önemli Neden

Kategori: Genel / Sağlık - 251Yorum Yazın

Çok su içmenin ne gibi yaraları bulunur? Günlük tüketilmesi gereken su miktarı nedir?

Genel olarak uzmanlar günde 8 bardak su içmenin sağlıklı olduğunun altını çiziyor. Spor yapan ve aşırı terleme problemi olan kişiler için ise su tüketimini daha da arttırmaları önerilmektedir. Çoğu insan gün içerisinde bol miktarda su içmeye odaklanırken bir diğer grup su içmeyi ihmal eder. Bugün sizlere çok su içmek için 5 önemli nedeni sıraladık:

1. Baş Ağrısını Önler

Su kaybı baş ağrısı sorununu beraberinde getirebilir. Bol su tüketerek baş ağrısı probleminin önüne geçilebilir.

2. Kabızlığı Önler

Kabızlık sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kabızlık yaşayan kişilerin su tüketimini arttırmaları, kabızlığa karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

3. Böbrek Taşı Oluşumu

Su tüketimi böbrek taşı oluşumunun önlenmesi bakımından önem arz etmektedir. Tüketilen su miktarındaki artış sık idrara çıkma ihtiyacını da arttırarak böbrek taşı oluşumunun önlenebilmesi için atılabilecek bir adımdır.

4. Kilo Vermeye Yardımcı

Özellikle tokluk hissi vermesine nedeniyle su, diyet planlarının vazgeçilmez bir bütünüdür. Ayrıca bol miktarda tüketilen su ile metabolizmanın hızlı çalışması da desteklenmektedir.

5. Fiziksel Performansı Arttırır

Suyun az tüketilmesi fiziksel performansı olumsuz etkileyebilir ve halsizlik hissi oluşabilir. Fiziksel performansın artması için yeteri miktarda su içmek gerekmektedir.

 


Senem Kökten

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!